Yargıtay 13.Hukuk Dairesi Kararı

AVM’de otomobilden çalınan eşya bedelinin özel güvenlik şirketince karşılanması ile ilgili yargıtay kararıdır.

Yargıtay, “bir alışveriş merkezinin otoparkına bırakılan otomobilden çalınan eşya bedelinin, alışveriş merkezi ile özel güvenlik şirketince karşılanmasına” hükmeden mahkemenin kararını onadı.

 İTÜ Makine Fakültesi öğretim görevlisi Kubilay Yay ile mühendis olan ikiz kardeşi Gökay Yay’ın, 7 Mayıs 2003’de, alış veriş yapmak için gittikleri Büyükçekmece’deki bir alışveriş merkezi otoparkına bıraktıkları otomobilden hırsızlık yapılmasının ardından, zararlarının karşılanması için alışveriş merkezi ile özel güvenlik şirketi aleyhine açtıkları davayı, İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi karara bağlamıştı.

 Mahkemenin gerekçeli kararında, hazırlanan bilirkişi raporuna göre, başta dizüstü bilgisayar olmak üzere davacıların otomobilinden çalınan eşyalar ile arka kapı camı kırılan otomobildeki masrafların toplam değerinin 3 bin 385 YTL’yi bulduğu belirtilerek, çalınan diz üstü bilgisayara kaydedilen doktora tezinin de toplam masrafının 500 YTL olduğu kaydedildi.

 Yay kardeşlerin eşyalarını bagaja koyup kolayca çalınma imkanı yaratmayarak üzerine düşen görevi yaptıkları belirtilen kararda, ancak özel güvenlik şirketi ile alışveriş merkezinin olayda sorumlu olduğu bildirildi.

 Kararda, Yay kardeşlerin, olaydaki zararlarının 4 bin 415 YTL olduğunu öne sürdükleri ancak toplanan deliller ve bilirkişi raporuna göre araçtan çalınan dizüstü bilgisayar, aracın kapı anahtarı, kırılan cam, çalınan doktora tezinin belge ve kırtasiye masraflarının toplam değerinin 3 bin 885 YTL olduğu belirtildi.

 Mahkeme, bu gerekçeyle, 3 bin 885 YTL’nin yasal faiziyle davalılardan alınarak davacılara verilmesine karar verdi.

 Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a gitti.

 Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul ve yasaya uygun bularak onadı.

Okunma 1078 kez
Yorum yapmak için oturum açın

İş Arama

Bizi Takip Edin...

Kurum Resimleri

12814201_1680067695567528_1030946497067641705_n.jpg