Güvenlik Görevlilerine Arama-Kurtarma Eğitimi Verilsin Öne Çıkarılmış

Ülkemizde afetler kadar bir diğer sıkıntı da, sanki bu felaketler ilk defa başımıza geliyormuş gibi kurtarma çalışmalarının yetersiz kalması.

İşte arama-kurtarma faaliyetleri sırasında yaşanan acemiliğin en son iki örneği çığ felaketi ve Sabiha Gökçen Havalimanında yaşanan kaza sonrası bir defa daha ortaya çıktı.

Öztürk Yaptığı Konuşmada;

Ülkemizde afetler kadar bir diğer sıkıntı da, sanki bu felaketler ilk defa başımıza geliyormuş gibi kurtarma çalışmalarının yetersiz kalması. İşte arama-kurtarma faaliyetleri sırasında yaşanan acemiliğin en son iki örneği çığ felaketi ve Sabiha Gökçen Havalimanında yaşanan kaza sonrası bir defa daha ortaya çıktı.

Uçak kazası sonrası yaralanan vatandaşlar, kendi imkanlarıyla uçaktan tahliye oldu, yaralılar otobüslerle taşındı ve buna benzer istenmeyen görüntüler… Depremi “kader” olarak gören bir Cumhurbaşkanımız var, önleyemeyeceklerini düşünüyorlar. Bari, felaket sonrası can kaybını azaltmak adına önlemler alınsın… Bu konuda bir tavsiyemiz var. Biliyorsunuz ülkemizde yaşanan işsizlik sorunu nedeniyle yeni bir iş alanı doğdu. Kimse, diplomasına göre iş bulamıyor. 4 yıllık üniversite mezunu gençler kapımıza geliyor.

Bıraktıkları CV’lerde üniversite diplomasına ek olarak güvenlik görevlisi sertifikası, hasta kabul eğitimi gibi sertifikaları ekliyorlar. Soruyoruz “Bunlar ne? Sen mühendis olmuşsun, öğretmen olmuşsun. Diyorlar ki iş yok. Bari güvenlik görevlisi olalım, bekçi olalım, polis olalım, uzman çavuş olalım…” Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı verilerine göre, faaliyet izni verilen 1430 özel güvenlik şirketi ve 444 özel güvenlik eğitim kurumunun bulunduğu ülkemizde, yaklaşık 300 bin özel güvenlik elemanı görev yapıyor. Silahsız güvenlik görevlileri 100, silahlı güvenlik görevlileri ise 120 saat eğitimden geçiyor. Konumuz güvenlik görevlileri değil ama madem ülkemiz deprem ve beklenen, beklenmeyen bir sürü felaketin yaşandığı bir bölgede, o an arama-kurtarma-yardım faaliyetleri konusunda tecrübeli elemanlara da ihtiyaç duyuluyor. Mevcutta 300 bin güvenlik görevlisi var. Güvenlik şirketlerinin yaptığı hesaplamalara göre bu yıl 28 bin kişinin daha güvenlik sertifikası alması bekleniyor. Bu demektir ki, güvenlik görevlisi sertifikası almak için gereken eğitimlere, zorunlu arama-kurtarma-yardım eğitimleri de eklense, sadece bu sene sertifika alması beklenen 28 bin arama-kurtarma-yardım konusunda eğitimli personelimiz olur. AFAD, Kızılay, AKUT’un, belediyelerdeki itfaiye görevlilerinin ve hatta askerlerimizin bu tür felaketlerde yaptığı görevler tabii ki yadsınamaz ama yetersiz. Felaket anında ülkenin herhangi bir yerinden yardımcı kuvvetlerin bölgeye intikalinde zaman kaybı yaşanıyor. Her ilimizde havaalanı yok. Kaldı ki havaalanı bile olsa, uzman destek ekiplerin bölgeye ulaşması için bile zamana ihtiyaç var. Vatandaş zaten panik halde, kurtarma ekipleri gelene kadar, kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor ve felaket katlanıyor. Bakıyorsunuz enkaz binanın altında yaralı varken, üzerinde vatandaşlar geziyor; yaralı kurtarılacak vatandaşın ne yazık ki enkazdan cansız bedeni çıkartılıyor. Oysa ki, güvenlik görevlilerine bu tür eğitimler verildiğinde ülkemizin her bölgesinde anında müdahalede bulunacak kurtarma ekiplerimiz bulunacak, hem zaman, hem can kayıplarının önüne geçilecektir.

Okunma 80 kez
Yorum yapmak için oturum açın

İş Arama

Bizi Takip Edin...

Kurum Resimleri

12049650_1689044568003174_441599278841637126_n.jpg