Müdürünün Gıyabında Hakaret Eden ÖGG Suçlu Bulundu Öne Çıkarılmış

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden milyonları ilgilendiren bir karar geldi.

İşyerindeki amirine gıyabında hakaret eden özel güvenlik görevlisinin iş akdi feshedildi. Yerel mahkeme, özel güvenlik görevlisinin işe iadesine karar verdi. Ancak Yargıtay gıyabında hakareti de haklı fesih sayarak işvereni haklı buldu.

İddiaya göre bir firmada özel güvenlik görevlisi olarak çalışan işçi amiriyle telefonda konuştuktan sonra arkasından hakaret etti.  Bu sırada yanındaki iş arkadaşı tarafından amirine şikayet edilen işçi kovuldu. Mahkemenin kapısını çalan özel güvenlik görevlisi haksız olarak kovulduğunu iddia ederek işe iadesini talep etti. Mahkeme de işçiyi amirine şikayet eden şirket çalışanının da bir taraf olduğu gerekçesi ile özel güvenlik görevlisinin işe iadesine karar verdi.

Karar İstinaf ve Bölge İdare Mahkemeleri tarafından da onandı ama özel güvenlik görevlisine kötü haber Yargıtay’dan geldi. Şirketin davayı Yargıtay’a taşıması üzerine Yüksek Mahkeme, hakaret ve küfürlü sözlerin gıyaben sarf edilmesi halinde dahi haklı fesih sebebinin oluştuğuna dikkat çekti.

Kararda, müdürün yokluğunda gerçekleştirilen hakaretin işyerinde diğer bir çalışana sataşma niteliğinde olduğu ve işveren açısından haklı fesih sebebi oluşturduğu vurgulandı. Yüksek Mahkeme ,alt mahkemelerin kararlarını bozarak özel güvenlik görevlisinin açtığı davanın reddine karar verdi.

Okunma 77 kez
Yorum yapmak için oturum açın

İş Arama

Bizi Takip Edin...

Kurum Resimleri

12795343_1677989375775360_8923614121828884965_n.jpg