Gece Vardiyasında Uyku Problemi ve Çözümü Öne Çıkarılmış

Özel güvenlik sektörü 7 gün 24 saat hizmet veren, verilen hizmetlerin sürekli olması için vardiya veya nöbet sistemiyle çalışmanın zorunlu olan meslek gruplarındandır.

Güvenlik personeli normal çalışma saatleri ve günleri dışında çalışmak durumunda kalan, yaşamsal tehdidi bulunan görev ve sorumluluklara sahip, zamana karşı yarışan, farklı teknolojilerin kullanıldığı, yoğun stres ve baskı altında çalışan bir gruptur.

Yapılan araştırmalar vardiyalı veya nöbet sistemiyle çalışmanın, bireylerin fizyolojik, psikolojik sağlıkları üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını ve durumun hem çalışanların hem de projenin güvenliğini olumsuz etkilediğini tespit edilmiştir.
Saha çalışanlarının vardiyalı çalışma sistemindeki ‘’Gece Çalışmalarında’’ en çok görülen problem gece çalışmalarında uyku problemidir. Saha personelleri denetimlerin de en çok karşılaşılan durum uyku esnasında yakalamadır. Burada sorun özel güvenlik görevlilerinin gece uykusuyla nasıl baş edeceklerini bilemediklerinden dolayı baş göstermektedir.
Bu yazımızda saha personellerinin gece vardiyalarında uyku problemlerini nasıl başa çıkacakları konusunda uygulamaları anlatmak. Güvenlik sektöründe vardiyalı çalışma sitemi 8/ 16 – 12 / 24 olarak belirlenmiştir. Yine gece ve gündüz karma sitemlerle çalışmalar yapılmaktadır. Bu sitemler örnek olarak (  2 Gece 2 Gündüz 2 İzin ) gibi.
Uyku düzenini ayarlarken gündüzden geceye geçiş ve geceden geceye geçişlere dikkat edilmelidir.
Gece vardiyasına başlamadan önce yapılacaklar.
1-     Uyku sağlığını ciddiye almak gereklidir. Yatacağınız yeri sessiz, karanlık ve serin tutmaya çalışın. Gerekirse kalın perdelerle veya alüminyum kâğıtlarla yatak odası penceresi olabildiğince ışık geçirmez hale getirilmelidir. Ev içi ve sokak gürültülerinin kontrol edilemediği hallerde yumuşak silikondan kulak tıpaları ve ışık geçirmez maskeler kullanmak da faydalı olabilir.
2-     Kapıya “Lütfen Rahatsız Etmeyin” yazısı koyun. Böylece sizin uyuduğunuzu unutan veya bilmeyenlerin kapınızı çalmasını veya odanıza girmesini önleyin. Telefonların sesini kısın veyahut da kapatın. Radyo veya televizyonu kesinlikle açık bırakmayın
3-      Yattığınız odada kedi–köpek, kuş gibi evcil hayvanlar bulundurmayın, yatağınıza ise kesinlikle almayın.
4-     Ana yemeği vardiya sırasında olmak üzere düzenli ve az miktarlarda yemek yiyin, yatarken çok su içmeyin, kahve, nikotin ve alkol kullanmaktan kaçının. Önerilen azar azar üç ana-üç ara öğün yemek çok faydalı olabilir.
5-     Uyku ilaçlarından kaçının. Doğal uyku veren uyku ilacı yoktur. Tüm uyku  ilaçlarının değişen derecelerde yan etkileri olabilir ve uzun süreler kullanılmaları hem alışkanlık yapabilir hem de etkileri zaman içinde azalacağı için dozlarının çoğaltılması gerekebilir. Eğer ilaç kullanmanız gerekirse, bunu vardiya değişmelerinde birkaç günle sınırlayın ve etkisi kısa süren ilaçlar seçmek için doktorunuzun tavsiyelerine uyun.
6-     Gece vardiyasına başlamadan önce gündüz normal kalkış saatinize göre eğer saat 08: 00 / 09:00 gibi uyanıyorsanız. Hafif bir kahvaltı yaparak günlük aktivitelerinizi saat 12: 00 / 13:00 kadar bitirin ve muhakkak gündüz uykusunu en az 4-5 saat uyuyarak geçirin.
Gece vardiyasında uyku problemini aşmak
1-     Öncelikle gece vardiyalarına uykunuzu almış olarak gelmeniz gerekir.
2-     Mesaiye gelmeden önce ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
3-     Nöbet tuttuğunuz bölgede ( Mobo-Büro ) ortam ısısını iyi ayarlayın çok sıcak ortamda uykunuz normalinden daha çabuk gelir. Ortamın ne çok soğuk ne de çok sıcak olmasını sağlayın
4-     Uyku zamanı kişiden kişiye değişe bilir. Uykunuzun geldiği anları iyi takip edin bu saatlerde devriye hizmetleri veya projenin özelliğine göre gece yapılacak işlere yönelin örneğin uykunuzun geldiğini htiğiniz zaman temizlik yahut da kontrollerinizi yapabilirsiniz.
5-     Dikkatinizi odaklayacak işlerde belli aralıklarla ara verin cctv gibi yerlerde görev alan güvenlik görevlileri belli aralıklarla ortamdan uzaklaşmaları uyku problemini azaltacaktır.
6-     Vardiya sırasında abur cubur atıştırmaktan kaçının, onun yerine mümkünse ara verdiğinizde bir miktar yürümeye veya egzersiz yapmaya çalışın.
7-     Projenin özelliğine göre dinlenme sıralarında 30-45 dakika arasında uyuyabilirsiniz. Bunu yaparken proje yöneticinize ve amirlerinize haber vermeniz gerekir. Eğer aklınız uykudaysa refleksleriniz ve algı düzeyiniz düşer. Yapılan işte tehlike ve risk artar. Uykunuzu zapt edemiyor iseniz. Bunu muhakkak yapın ama unutmayın gece vardiya görevinizde bunu sık sık yapmamanız gerek.
Gece Vardiyasından Sonra Yapılacaklar
1-     İşten sabah çıkınca koyu güneş gözlüğü takın, aydınlıkta olabildiğince az süre kalıp, bir an evvel yatağınıza ulaşmaya çalışın. Böylece güneş ışığının içimizdeki saati düzenleyen hormonları etkileyerek vücudumuzu uyumamaya yönlendiren etkisini azaltmaya çalışın.
2-      Vardiya çıkışı hemen eve gidip yatağa girenlerin, yemek yiyip bir süre oturan gazete okuyup televizyon seyredenlere oranla daha iyi uyudukları tespit edilmiştir.
3-     Gece çalışıp gündüz de “normal” sosyal ve aile hayatını sürdürmeye çalışanların her iki alanda da başarısız olduklarını gösteren, özellikle Kuzey ülkelerinde yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır.
4-     Normal gece uykusunu ne sürede uyuyorsanız gündüz uykusunda o süreye yakın uyuyun.
Okunma 619 kez
Yorum yapmak için oturum açın

İş Arama

Bizi Takip Edin...

Kurum Resimleri

10247235_1434406920133608_533475138_n.jpg